Level The Playing Fields Series: Logs And Points


IMG_9305-putchini
Putchini ran a brilliant race to open the series with a win. Image: Candiese Marnewick

Points table after the two heats comprising Round 1 at Scottsville last Sunday:-

JOCKEYS:-

 

Athandiwe Mgudlwa – 20

Billy Jacobson – 20

Morne Winnaar – 17

Warren Kennedy – 17

Alec Forbes – 15

Benny Dean – 15

Divan Neethling – 13

Keagan de Melo – 13

Jarred Samuel – 11

Sean Veale – 11

Ian Sturgeon – 10

Marco van Rensburg – 10

Craig Zackey – 9

Tshwaro Appie – 9

Derryl Daniels – 8

Gareth Wright – 8

Doctor Lembethe – 7

Mandla Ntuli – 7

Tristan Godden – 7

Eric Ngwane – 6

Muzi Yeni – 6

Anthony Delpech – 5

Anton Marcus – 1

HORSES:- (Owner; Trainer; Breeder in brackets):-

 

Putchini -20 – (Miss A de Klerk; Chris Erasmus; Yellow Star Stud)

Royal Agree – 20 – (Mr P G de Beyer; Glen Kotzen; Scott Bros)

Reactive – 17 – (Mrs M Liley; Tony Rivalland; Summerhill Stud)

Brave and Bold – 17 – (Messrs G S Perkins, D A Gafney, I D Howard; Wendy Whitehead; Pizazz Racing)

Cipher – 15 – (Messrs Ian Robinson & partners; Garth Puller; Yellow Star Stud)

Fire The Rocket – 15 – (Sir George Albu, D Campbell, M Pillay; Doug Campbell; Yellow Star Stud)

Poivre – 13 – (Mr B D van Laun; Greg & Karen Anthony; Mr B D van Laun)

Tropical’s Son – 13 – (Mr A L Williams; Paul Lafferty; Riverlea Stud)

Roy’s Power – 11 – (Mr R Moodley; Paul Gadsby; Mr R Moodley)

Kahula – 11 – (Mr B Riley; Sean Tarry; Mr Bruce le Roux)

Son of Silver – 10 – (Messrs M G Frost & M R Parrott; Frank Robinson; Scott Bros)

The King of Random – 10 – (Messrs B Jonsson & N Jonsson; Michael Roberts; Clifton Stud)

Constantine – 9 – (Messrs W Wu, H Guo & Ms K P Ha; Dennis Drier; Mr & Mrs G E Lees)

Roy is Second – 9 – (Mr R Moodley; Alyson Wright; Mr R Moodley)

Roy’s Taxi – 8 – (Mr R Moodley; Kom Naidoo; Mr Bruce Le Roux)

Storm Outgoing – 8 – (Mr & Mrs P C Diedericks; Charles Laird; Summerhill Stud)

Mark My Card – 7 – (Mr R Calder; Wayne Badenhorst; Scott Bros)

Bubka – 7 – (Miss Jessica Lunn, Messrs L P & P L Lunn; Pat Lunn; Graystone Stud)

Three Kingdoms – 7 – (Messrs Allan Peters, D L Chapman, C J Mayhew; Craig Mayhew; Bush Hill Stud)

Missibaba – 6 – (Fire Racing Trust; Dennis Bosch; Summerhill Stud)

Earhart – 6 – (Mr K M Smith; Julie Dittmer; Summerhill Stud)

Beckedorf – 5 – (Mr E W Buhr; Corinne Bestell; Clifton Stud0

The Poet – 1 – (Mr Trevor & Mrs Robin Denman; Mark Dixon; Bush Hill Stud)

Fields, with balloted riders, for Round 2 will be finalised on Tuesday 25 April 2017.

The second leg takes place at Scottsville on Sunday, 30 April 2017.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *